Savunmada yeni teknolojiler için üniversite-sanayi iş birliği

...
Teknoloji

Savunmada yeni teknolojiler için üniversite-sanayi iş birliği

Nurol Teknoloji ve Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM), balistik gözetici eserlerde Ar-Ge çalışmaları için iş birliği yapacak. İleri teknik balistik seramikler üretmek üzere yüzde 100 ulusal ve yerli sermayeyle kurulan Nurol Teknoloji, balistik esirgeyici eserlerin Ar-Ge çalışmalarına sürat vermek maksadıyla SUNUM ile stratejik iş birliği mutabakatı imzaladı. Savunma endüstrisinde Türkiye'nin gereksinimlerinin yerli ve ulusal imkanlarla karşılanması amacına katkı sunacak stratejik iş birliği mutabakatının Sabancı Üniversitesi'ndeki imza merasimine, Nurol Teknoloji Genel Müdürü Selim Baybaş ve SUNUM Yöneticisi Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan takımlarıyla katıldılar. 

İki yıl sürecek söz konusu iş birliği, proje programlarının geliştirilmesi, Nurol Teknoloji'nin yapacağı Ar-Ge çalışmalarında SUNUM laboratuvarlarını kullanması, Avrupa Birliği proje çağrılarına ortak başvuru yapılması, ortak araştırmalar yürütülmesi ve diğer iş birliği konularını kapsıyor. Nurol Teknoloji Genel Müdürü Baybaş, bahse ait, Ülkemizin savunma endüstrisindeki ilerlemesi için kıymetli ve yararlı Ar-Ge projelerinin geliştirileceğine inandığımız bu iş birliği mutabakatının, ülkemize ve tüm paydaşlarımıza iyi olmasını diliyoruz. SUNUM Yöneticisi Prof. Dr. Sukan ise Halen Nurol Teknoloji ile başarılı bir formda yürütülmekte olan ortak araştırma projelerimizin artarak devam etmesini umuyoruz. 

YERLİ ÜRÜNLER YURT İÇİNDE VE DIŞINDA 

Bor karbür, silisyum karbür ve alümina seramiklerle ileri balistik zırhlı çözümleri üretebilen dünyadaki birkaç firmadan biri olan Nurol Teknoloji, ortaya koyduğu ürünlerle Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet güçleri ve diğer kolluk güçlerinin olası en yüksek tehdide karşı korunmalarını ve operasyon alanlarında avantaj sağlamasını amaçlıyor. Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü ihtiyaçları için yakın zamanda 100 binden fazla balistik koruyucu yelek, tam koruma yeleği, gömlek içi yelek siparişi alan Nurol Teknoloji, teslimatları partiler halinde sürdürüyor. İtalya, Belçika, Polonya, Almanya, Hollanda üzere ülkelere ihracat yapmaya başlayan Nurol Teknoloji, mevcut ve yeni geliştireceği eserlerle gelecek devirde ihracat ölçüsünü ve ülke sayısını artırmayı hedefliyor.