Prof. Dr. Ender Güçlü'den korkutan koronavirüs sözleri: Kalıcı olabilir

23.04.2021 16:12 - A +
Prof. Dr. Ender Güçlü'den korkutan koronavirüs sözleri: Kalıcı olabilir

Güçlü, salgın tehdidiyle mücadele edilen bu zamanda her soğuk algınlığına , " koronavirüs olabilir" düşüncesiyle dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. 
 

"KOKU VE TAT KAYBI KORONAVİRÜSE ÖZGÜ"


Erken zamanda test yaptırmanın önemine işaret eden Güçlü, "Biz uzmanlık alanımızda koku ve tat kaybı kısmına dikkat ediyoruz. Koku ve tat kaybı varsa oldukça yüksek ihtimal şahıs virüse yakalanmıştır şüphesiyle bakılmalı. Diğer viral enfeksiyonlar da koku kaybı yapabiliyor ama bu kadar sık ve uzun süreli yapabilen bir virüs yok. Bu yaşanan koku ve tat kaybı koronavirüse özgü. Bunun için de ek bir tedavi şekli yok." diye konuştu. Güçlü, hastalığın ciddiye alınması gerektiğini vurgulayarak, maske, mesafe, hijyen ve diğer tedbirlere harfiyen uyulması çağrısında bulundu. Hastalığın yayılma hızının ve bulaşıcılık riskinin son aylarda yükseldiğine dikkati çeken Güçlü, herkesin yurttaşlık görevi olarak hem kendi hem de toplum sağlığı için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini kaydetti. 
 

"KORONAVİRÜSÜN HASTALIĞI ATLATANLARDA ÇEŞİTLİ KALICI HASARLAR BIRAKTIĞINI GÖRÜYORUZ"


Güçlü, koronavirüse yakalananların üçte ikisinin, hastalığı kalıcı bir etki oluşturmadan atlattığını dile getirerek, hastalığın geri kalan kısımda ise kalıcı izler bırakabildiğini anlattı. Geçtiğimiz günlerde tiroit bezi dediğimiz guatr bölgesinde iltihap tespit ettik. Koronavirüse yakalandı ve atlattı hasta, işitme kaybı olur ve tamamen iyileşmeyebilir. Tat kaybı yaşayanlarda ise hastalığı atlatmasının üzerinde aylar geçmiş olsa da iyileşmeyenlerle karşılaşabiliyoruz. Bu hastalığın yalnızca bir senede bıraktığı hasarlar, ilerleyen süreçte ne olur tam olarak bilmiyoruz." diye konuştu.

728x90 Reklam Alanı