Nissan, Ay keşif aracını tanıttı

...
Teknoloji

Nissan, Ay keşif aracını tanıttı

Japon otomotiv devi Nissan, Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile ortaklaşa geliştirdiği Ay taşıtının prototipini kamuoyuna tanıttı. Son yıllarda otomotiv sektörü, artık uzay çalışmalarına da el atıyor. Örneğin ABD'li General Motors'un, uzay şirketi Lockheed Martin ile birlikte bir Ay aracı geliştirdiği biliniyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Skoda Enyaq modelinden ilham alan yeni bir Ay keşif aracı tanıtılmıştı. Şimdi ise sahneye Japon otomotiv devi Nissan çıktı. 

Japon otomotiv devi Nissan, Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile ortaklaşa geliştirdiği Ay taşıtının prototipini kamuoyuna tanıttı. Nissan'ın motor kontrol teknolojisinden güç alan aracının, Ay'ın dalgalı yüzeyinde sorunsuz bir şekilde hareket etmesi bekleniyor. Japon otomotiv devi Nissan, Ay yüzeyinde kullanılmak üzere tasarlanan keşif aracını tanıttı. 

Sürücüsüz olarak hareket etmek üzere tasarlanan ve Güneş enerjisiyle çalışması beklenen keşif araç, Ay yüzeyine uyum sağlayan özel tekerleklerle donatıldı. Nissan dan yapılan açıklamada, şirketin JAXA ile proje geliştirme sürecine devam edeceği kaydedilirken, aracın kullanıma ne zaman hazır olacağının ise henüz netleşmediği ifade edildi. Japonya merkezli bir diğer otomotiv üreticisi Honda nın da 2029 da Ay a gönderilmesi hedeflenen bir keşif aracı üzerinde JAXA ile ortaklaşa çalıştığı biliniyor. Honda, ayrıca uzay keşif projelerinde kullanılmak üzere oksijen, hidrojen ve elektrik sağlayacak bir yenilenebilir enerji sistemi üzerinde çalışma yürütüyor.