Libya Başbakanı Dibeybe'nin seçime adaylığı iptal edildi

...
Dünya

Libya Başbakanı Dibeybe'nin seçime adaylığı iptal edildi

Ülkede 24 Aralık'ta devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri düzenlenecek. Bu seçimlere adaylık başvurusunda bulunanlar arasında Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe vardı. Dibeybe, başvuruların son saatlerinde adaylığını yapmıştı. Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) eski İçişleri Bakanı Fetih Başağa, Dibeybe'nin adaylığına karşı mahkemeye başvurdu. Trablus Temyiz Mahkemesi, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe nin devlet başkanlığı seçimlerindeki adaylığını iptal etti. 

Mevcut Başbakan Dibeybe'nin adaylığı, adayların seçim tarihinden en az 3 ay önce görevinden ayrılmasını şart koşan Devlet Başkanlığı Seçimleri Yasası'nın 12. Maddesi nedeniyle iptal edildi. Kararın ardından Dibeybe'nin itiraz hakkı da bulunuyor. Dibeybe'nin karara itiraz etmesi halinde 3 gün içinde Temyiz Mahkemesi tarafından nihai karar verilecek ve karara itiraz yolu kapanmış olacak. Böylece karara itiraz yolu kapanmış olacak. 

SEYFÜLİSLAM KADDAFİ'NİN ADAYLIK BAŞVURUSU REDDEDİLMİŞTİ 

Libya Seçim Komisyonu, geçtiğimiz günlerde Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin başkanlık için yaptığı adaylık başvurusunu reddetmişti. Darbeci general Hafter de adaylık başvurusunu tamamlamıştı.