iPhone talebi yavaşlıyor

...
Ekonomi

iPhone talebi yavaşlıyor

Apple Inc, bileşen tedarikçilerine iPhone 13 serisine olan talebin yavaşladığını bildirdi.  Bunun bazı tüketicilerin bulunması zor olan ürünü almaya çalışmaktan vazgeçtiğinin sinyalini verdiği belirtildi.

Bu durum, bazı tüketicilerin bulunması zor ürünlerden uzaklaştıklarını işaret etti. Apple, parça darlığından dolayı, 90 milyon adet olan iPhone 13 üretim hedefini bu yıl halihazırda 10 milyon adet azalttı. Fakat modül tedarik sorunun giderilmesi ile birlikte, bu kaybın büyük kısmımın gelecek yıl telafi edilmesi bekleniyordu. 

Apple, analistlerin şirketin bu yılın son üç aylık periyodunda satışlarını yüzde 6 artırarak 117,9 milyar dolara çıkaracağı iddiasında bulunmaları ile birlikte, tatil devrinde rekora kırmaya yöneldi. Ancak bu, Apple ve Wall Street in daha önce öngördüğü harika bir çeyrek olmayacak. Kesim darlıkları ve teslimat gecikmeleri birçok tüketicide hayal kırıklığı yarattı. Enflasyondaki artış ve omikron varyantı da pandemiden dolayı tedirgin olan tüketicilerin endişelerini daha da artırdı ve bu da satışların azalmasına yol açabilir.