Her yıl koronavirüs aşısı olacak mıyız? Pfizer'dan açıklama geldi

...
Sağlık

Her yıl koronavirüs aşısı olacak mıyız? Pfizer'dan açıklama geldi

BioNTech ile birlikte koronavirüs aşısı üreten Pfizer yeni açıklamalarda bulundu. Şirketin CEO'su önümüzdeki yıllarda da takviye dozların gerekli olabileceğini dile getirdi.

2019'un son günlerinde hayatımıza giren Koronavirüs gezegenimizin bir numaralı ortak gündemi olmayı sürdürüyor. Son dönemde yeni varyant Omicron ile gündemi meşgul eden virüs pek çok ülkenin takviye doz kararı almasına neden oldu.

Haliyle herkesin aklında 'her yıl aşı olmamız gerekecek mi' sorusu var. ABD ilaç şirketi Pfizer'in Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Dr. Albert Bourla'dan bu soruya cevap geldi. Bourla, önümüzdeki yıllarda da takviye dozların gerekli olabileceğini belirtti.

Bourla BBC'ye verdiği mülakatta şu ifadelerine yer verildi;

'Şimdiye kadar gördüğüm her şeye dayanarak bir tahminde bulunmamız gerekiyorsa, şunu söyleyebilirim ki yıllık aşıların çok sağlam ve çok yüksek düzeyde koruma sağlamak için muhtemelen gerekli olduğunu söyleyebilirim.'

Dr Bourlaayrıca Pfizer'in yıl sonuna kadar üç milyar doz aşı tedarik etmesini beklediğini ve dört milyar dozunun gelecek yıl teslim edileceğini dile getirdi. CEO, yeni varyant Omicron'a karşı bir aşı hazırlamanın yaklaşık 100 gün süreceğini açıkladı.