Bayramda diş sağlığına dikkat

19.07.2021 23:26 - A +
Bayramda diş sağlığına dikkat

Kurban Bayramı’nda et ve tatlı tüketimin artması ağız sağlığı konusunda problemlerin yaşanmasına yol açabiliyor. Bu nedenle bayramda beslenme düzenine ve diş bakımına daha çok dikkat etmek gerekiyor. Olumsuz etkiliyor Hassas dişlere sahip insanların bayramda sorunlar yaşayabileceğine aktaran Dentaluna Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Diş Hekimi Arzu Yalnız, Kurban Bayramı, bol et yenen bir dönem. Ayrıca tatlı, çikolata, asitli yiyecek tüketimi de artıyor. 

Tüm bunlar ise ağız sağlığını olumsuz olarak etkiliyor. Özellikle de çürüğü ve dişlerinde boşluk olanlar çok daha dikkat etmeli. Bu dönem fazlalaşan tatlı ve et tüketimi çürük oluşumunu artırabilir dedi. Diş fırçalamak yeterli değil Diş fırçalamanın yeterli olmadığını belirten Arzu Yalnız, bayram döneminde diş sağlığına daha çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Yalnız’ın diş sağlığını korumak isteyenlere önerileri ise şöyle: 

Bayramda tatlı ve etlerden kaçış yok. Ancak önerim en azından diş aralarının iyi fırçalanması ve bol su tüketilmesi. Sadece diş fırçalamak da yeterli değil. Kalıntıları temizlemek için arayüz fırçası kullanılmalı. Ayrıca çiğnemede mümkün olduğunca her iki tarafında kullanılması gerekiyor. Çünkü bazen tek taraflı çiğnemeye bağlı çiğneme yapılmayan tarafta diş taşı ve çürük oluşumu artabiliyor.

728x90 Reklam Alanı