3600 ek gösterge ne zaman çıkacak?

...
Ekonomi

3600 ek gösterge ne zaman çıkacak?

3600 ek gösterge ne zaman çıkacak? Milyonlarca emekli ve memur 3600 ek gösterge ile ilgili yapılan son açıklamaları araştırıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte, 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak, son durum ne? Kamu görevlilerinin gözü uzun süredir bu sorunun cevabında. Çalışmalar bir yandan devam ederken son dakika açıklamaları da yakından izleniyor. Son açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. İşte detaylar... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI 

3600 ek göstergeye de değinen Erdoğan, 6. Dönem Toplu Sözleşmede 3600 ek göstergenin 2022 sonuna kadar tamamlanmasını kararlaştırdık. Erdoğan, "(3600 ek gösterge düzenlemesi ile) Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlisi çalışanlarımızın ve emeklilerimizin haklarında iyileştirmeler sağlanacaktır." dedi. Ek gösterge düzenlemesine ilişkin teknik çalışmalarımız ve emeklilerimizin, çalışanlarımızın mali ve sosyal haklarını iyileştirmeye yönelik diğer çalışmalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızca kesintisiz şekilde sürdürülüyor. Bu kararlılığımızla emeklilerimiz çok huzurlu bir ortama kavuşacak. açıklamasını yaptı. Bakan Bilgin in açıklaması şu şekilde: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge için bakanlık içinde oluşturulan kurulun çalışmalarını tamamladığını söyledi. Bilgin konuyla ilgili diğer bakanlıklar ve Memur-Sen ile görüşüleceğini açıkladı. Çünkü çalışırken insanların aldıkları ücret, sahip oldukları hayat tarzını, emekli olduktan sonra kaybetmeleri çok ciddi bir sorundur. 

"MEMUR-SEN'İN KATILIMI İLE BU SORUNU ELE ALACAĞIZ" 

Bu emeklilik sisteminin ve ek gösterge mekanizmasının yeniden düzenlenmesini gerektiren bir soruna işaret etmektedir. Bizim derdimiz ne? Bunun gereğini yapacağız. Bunu bir iyi niyet ifadesi olmaktan çıkarıp çözmek mecburiyet haline gelmiştir." şeklinde konuştu. diye konuştu. 

3600 EK GÖSTERGE NELERİ DEĞİŞTİRECEK? 

3600 ek göstergeyle ilgili daha önce de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öğretmenlerimizi de kapsayan 3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planlıyoruz." sözleriyle 3600 ek göstergeyle ilgili 2022'nin sonunu işaret etmişti. sözleriyle 3600 ek göstergeyle ilgili 2022'nin sonunu işaret etmişti. Memurların emekli olduklarında alacakları emekli aylıkları ile emekli olurken alacakları emeklilik tazminatının hesaplanmasında çeşitli göstergeler kullanılıyor. Bu göstergeler ise hesaplamayı dolayısıyla da maaşı ve tazminatı otomatik olarak etkiliyor. Ek göstergenin 2200'lerden 3600'lere çıkması durumunda sadece emeklilik tazminatında 20 bin liraya yakın bir artış bekleniyor. 

Aynı zamanda emekli maaşında da artış olacak. 3600 ek gösterge kimleri, hangi meslekleri kapsayacak? polis, öğretmen, hemşire ve din görevlisi için tek paket hazır. Yaklaşık 1.6 milyon memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Yeni düzenlemeyle beraber hem emekli maaşları hem de memur maaşları ve emekli ikramiyelerinde artışlar olacak. Ek gösterge 3600 tartışmalarının önemli bir konusu da memur maaşları, emekli aylığı ve emekli ikramiyesinde meydana getirdiği değişiklik. Ek gösterge, artışıyla birlikte özellikle emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarını artıyor.