2000 gence teknoloji kariyeri

...
Teknoloji

2000 gence teknoloji kariyeri

"Google Oyun ve Uygulama Akademisi", teknoloji sektörüne özel nitelikli iş gücü yetiştirilmesi için destek sağlayarak Türkiye'nin dijital oyun ve uygulama ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla yola çıkıyor. Proje ile ülkemizde değişen işgücü piyasasında talep gören ve hızla büyüyen teknoloji sektöründe gençlerin istihdam edilebilmeleri için gerekli bilgi ve becerilerin onlara kazandırılması hedefleniyor. 

"Google Oyun ve Uygulama Akademisi", TEKNOFEST 2021 kapsamında Google Türkiye, Girişimcilik Vakfı ve T3 Girişim Merkezi'nin yanı sıra projeyi destekleyen saygın kurumlardan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ''nin saygın yetkililerinin de katılımıyla gerçekleşen bir panel ile kamuoyuna tanıtıldı. Teknoloji sektörüne özel sonuç odaklı eğitimler Kapsamlı bir yetkinlik kazandırma programı niteliğindeki "Google Oyun ve Uygulama Akademisi", bütünlüklü ve uzun soluklu bir eğitim sürecini içeriyor. Online olarak erişilebilen eğitimler ve kariyer programları sayesinde bursiyerlere Türkiye'nin her yerinden ve her zaman katılarak öğrenmeye devam fırsatı sağlanıyor. 

Fiyatsız ve 18-29 yaş aralığındaki herkesin müracaatına açık olan program kapsamında, geçmişte teknoloji bölümüne ait rastgele eğitim yahut tecrübe ön şartı aranmaksızın oyun ve uygulama yazılımı alanında 7 aylık ağır bir eğitim sunuluyor. Birinci yılda en az yarısı bayan 2000 mezun hedefleniyor, mezuniyet mükafatı ise San Francisco gezisi Google Oyun ve Uygulama Akademisi kapsamında gençlere ayrıyeten bölümün önde gelen oyuncuları ile bir ortaya gelebilecekleri meslek hızlandırıcı (Sektöre Özel Buluşmalar, Meslek Aktiflikleri, İlham Buluşmaları, Toplumsal Marifet Eğitimleri vb.) etkinliklere katılma imkanı sağlanıyor. Mezuniyet Hackathlonu'nda yarışıp kazananlar ise start-up ekosisteminin kalbinin attığı San Francisco'ya düzenlenen geziye katılma şansı elde ediyor. Google Oyun ve Uygulama Akademisi'nin ilk yılında, en az yüzde 50'si kadın olmak üzere 2000 mezun verilmesi hedefleniyor. "

Geleceğin uygulama geliştirici ve girişimcileri bu akademiden mezun olacak" Böyle önemli bir işbirliğine imza attıkları için Google Türkiye, T3 Girişim Merkezi ve Girişimcilik Vakfı'na teşekkür eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sözlerine şöyle devam etti: "Burada geleceğin teknolojileri ve geleceğin trendleri açısından önemli bir projeye imza attık. Bu imzalarla Google Akademi, Türkiye'de oyun ve uygulama geliştirmeye meraklı gençlerimize eğitimler verecek. 2000 gencimiz 400 saate varan fiyatsız eğitim alacak. Bu eğitimleri alan gençlerimize Girişimcilik Vakfı ve T3 Girişimcilik Vakfı tarafından; nasıl şirketleşebileceklerine, kendi girişimlerini nasıl kurabileceklerine yönelik mentorluk hizmeti verilecek. Gençlerimiz yatırımcılarla bir araya gelme fırsatı bulacaklar. 

Özellikle uygulama geliştirmeye meraklı gençlerimizi bu programa katılmaya davet ediyorum. Toplumsal ve ekonomik kalkınmayı dijital teknolojilerin kullanımı yoluyla sağlama amacı doğrultusunda insan, iş süreçleri ve teknoloji ögelerinden oluşan bütüncül bir yaklaşımla çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Dr. Ali Taha Koç , Bu sac ayağının en değerli ögesi olan insan alanında, oyun uygulamaları yapabilecek bireyleri yetiştirme amacıyla bir işbirliğine imza attık. Koç kelamlarını şöyle sürdürdü AB'nin yaptığı bir araştırmaya nazaran dijital devlet manasında Türkiye 36 ülke ortasında kullanım odaklılık konusunda 4. ülke. Bugün 56,5 milyon kullanıcısı olan çok büyük bir aileyiz. Bu aileyi daha da büyütmek istiyoruz. 

Bu doğrultuda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Yapay Zeka stratejimizi açıkladık. 2021-2025 yıllarını kapsayan bu strateji kapsamında bu süreçte 50 bin yapay zeka uzmanı istihdam etmeyi planlıyoruz. Pilot projelerle gençlerin yapay zeka teknolojilerini tanıması ve bunların ötesine geçebilmeleri için ilham vermek istiyoruz. Amaç Türkiye'yi decacorn'lar ligine sokmak Google olarak 2006 dan bu yana teknoloji ekosisteminin gelişmesi, ulusal ve yerli teşebbüslerin ülkemizde kök salması ve bu istikamette nitelikli işgücünün desteklenmesi için 15 yıldır çalıştıklarını ve ülkemizin geleceğine yatırım yaptıklarını belirten Google Türkiye Ülke Müdürü Mehmet Keteloğlu Akademi lansmanı ile ilgili görüşlerini şu sözlerle lisana getirdi: "Google olarak Türkiye'de dijital dünyanın kapılarını herkese açan, hangi alanda eğitim ve kariyere sahip olurlarsa olsun insanlara dijital bilgilerle kendilerini geliştirme ve güncelleme fırsatı veren kapsamlı projeleri ülkemizin önde gelen kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde hayata geçiriyoruz. Bugün de değerli iş ortaklarımız Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Girişimcilik Vakfı ve T3 Girişim Merkezi ile nitelikli iş gücü yetiştirme projelerimizden en yeni ve bizi en çok heyecanlandıran Oyun ve Uygulama Akademimizin lansmanı için bir araya gelmekten dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. GİRVAK ve T3 Teşebbüs Merkezi işbirliğinde yürüteceğimiz, mesleğine teknoloji dalında yeni bir taraf vermek isteyen tüm gençlerin müracaatına açık bu ağır eğitim programı ile ülkemizin ulusal teknoloji alanındaki adımlarına bir yenisini ekleyeceğimiz için heyecanlıyız. Bu adımla beraber ülkemizin ilk unicorn'unu çıkaran oyun sektöründe yakalanan ivmeyi 2023 vizyonu doğrultusunda daha geniş kitlelere yayarken daha birçok unicorn girişimin çıkması için katkıda bulunmayı, bir yandan da Türkiye'yi decacornlar ligine sokma hedefleri doğrultusunda nitelikli iş gücü geliştirmeyi amaçlıyoruz. 

Daha fazla unicorn a giden yol bu akademiden geçiyor Kuruldukları 2014 yılından bu yana Türkiye de girişimcilik kültürünün gelişmesi ve ülkemizin küresel girişimcilik merkezlerinden biri olması için çalıştıklarını belirten Girişimcilik Vakfı İdare Şurası Lideri Sina Afra , mevzuyla ilgili olarak şunları söyledi: "7 yılda ulaştığımız 24 milyon gence verdiğimiz girişimcilik ve inovasyon ilhamı ile 150'den fazla startup'ın kurulmasına ve dünyanın farklı noktalarında hizmet vermesine katkı sağladık. Girvak olarak inanıyoruz ki, girişimciliğin önündeki mahzurları kaldırmak ülkemizin küresel ekosistemde bir çekim noktası haline gelmesi için vazgeçilmez bir öge. Bu manilerden en değerlisi ülkemizdeki yazılımcı açığı. Her yıl farklı üniversitelerden mezun olacan yaklaşım 8000 bilgisayar ve yazılım mühendisi ülkemiz için yeterli değil. Bu sayı çoğaldıkça inovasyon ve teknoloji de gelişecek, yeni unicornlar ortaya çıkacak. 

Bu nedenle Google ve T3 Teşebbüs Merkezi ile işbirliğinde hayata geçen Oyun ve Uygulama Akademisi'nin ortaya çıkaracağı pahaya çok kıymet veriyoruz. Günümüzün starları teknoloji geliştiren girişimciler Eğitimi önceliklendiren bir vakıf olduklarının altını çizen T3 Teşebbüs Merkezi Mütevelli Heyeti ve İdare Konseyi Üyesi Sn. Serdar Gürbüz , mevzuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle aktardı: "Ülkemizde yazılım ve teknoloji geliştiren gençlerin sayılarını artırma hedefimiz doğrultusunda 2017 yılında Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi'ne başladık. Bu proje kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik, robotikten programlamaya kadar uzanan 3 yıl süreli eğitimler veriyoruz. Proje, bakanlığımızın da pahalı dayanağıyla Türkiye'nin pek çok kentinde devam ediyor. Hiç kuşkusuz, ülkemizde teknolojinin ve girişimciliğin önünü açmaya yönelik en önemli çabalarımızdan biri de TEKNOFEST. Bu organizasyon kapsamında teknoloji geliştiren öğrencilerin ve girişimcilerimizin bu alanın starları olarak konumlanmalarını sağlıyor, toplumsal bir dip dalga gerçekleştirilmesine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Google ve GİRVAK'la işbirliğimiz sonucunda hayata geçirilen Google Oyun ve Uygulama Akademisi'nin bizi bu ortak hedefimize daha da yakınlaştıracağına inanıyoruz."